Klubbmästare Damer och Herrar

 

Våra klubbmästerskap har spelats sedan 1903 (herrar) och 1938 (damer).

Bland dem som segrat finns många som också vunnit SM, EM och andra mästerskap.

Flest KM på damsidan har Margareta Warberg (Giden) med 14 segrar och Roy Syle bland herrarna med 9

Anmärkningsvärt är att Finn Sörvik tog hem KM på såväl -30, -40, -50 som -70 talet!

Här följer alla som stått högst på pallen i våra klubbmästerskap.

1903 Andrew Armstrong  
1928 Hakon Grut  
1929 Hugo Runfelt  
1930 Rune Runfelt  
1931 Rune Runfelt  
1932 Erik Bengtsson  
1933 Hugo Runfelt  
1934 Elof Runfelt  
1935 Erik Bengtsson  
1936 Erik Bengtsson  
1937 Erik Bengtsson  
1938 Gunnar Peterson Ann-Kersti Person
1939 Finn Sörvik Ann-Kersti Person
1940 Ingen tävling Ingen tävling
1941 Elof Runfelt Ingrid Bratt
1942 Erik Bengtsson Ann-Kersti Person
1943 Elof Runfelt Margareta Gidén
1944 Finn Sörvik Margareta Gidén
1945 Finn Sörvik Margareta Gidén
1946 Ola Bergqvist Margareta Gidén
1947 Finn Sörvik Lillott Svensson
1948 Finn Sörvik Lillott Svensson
1949 Eric Röhss Maud Röhss
1950 Finn Sörvik Margareta Gidén
1951 Eric Röhss Lillott Svensson
1952 Ola Bergqvist Margareta Gidén
1953 Erik Bengtsson Margareta Warberg
1954 Ola Bergqvist Lillott Mörner
1955 Eric Röhss Margareta Warberg
1956 Ola Bergqvist Margareta Warberg
1957 Eric Röhss Margareta Warberg
1958 Eric Röhss Ingrid Schnack
1959 Bengt Möller Marit Backlund
1960 Göran Lindeblad Margareta Warberg
1961 Bengt Möller Lolo Brasier
1962 Bengt Möller Lolo Dahl
1963 Magnus Lindberg Margareta Warberg
1964 Göran Lindeblad Lolo Dahl
1965 Göran Lindeblad Lolo Dahl
1966 Sven-Inge Höglund Lolo Dahl
1967 Ola Bergqvist Lolo Dahl
1968 Bengt Möller Margareta Warberg
1969 Claes Olsson Lolo Dahl
1970 Finn Sörvik Margareta Warberg
1971 Ola Bergqvist Lolo Dahl
1972 Göran Lindeblad Kylle Lindeblad
1973 Jan Engström Lolo Dahl
1974 Roy Syle Lalla Hederström
1975 Roy Syle Marie Österberg
1976 Peter Blomqvist Kylle Lindeblad
1977 Ingen tävling Ingen tävling
1978 Anders Ramstedt Kylle Lindeblad
1979 Sven-Inge Höglund Lolo Dahl
1980 Roy Syle Lil Henriksson
1981 Roy Syle Lil Syle
1982 Roy Syle Lil Henriksson
1983 Anders Ramstedt Petra Lindholm
1984 Anders Ramstedt Elisabeth Spång
1985 Roy Syle Carina Forsberg
1986 Roy Syle Carina Forsberg
1987 Roy Syle Sara Melin
1988 Roy Syle Beatrice Davoust
1989 Fredrik Martinius Beatrice Davoust
1990 Graham Begg Carina Forsberg
1991 Staffan Mattson Gunilla Nordgren
1992 Mattias Pernheden Carina Forsberg
1993 Jesper Pernheden Beatrice Davoust
1994 Tobias Forsgren Carina Forsberg
1995 Mattias Pernheden Mikaela Parmlid
1996 Tobias Forsgren Mikaela Parmlid
1997 Mattias Pernheden Mikaela Parmlid
1998 Mårten Norin Mikaela Parmlid
1999 Tobias Forsgren Gunilla Nordgren
2000 Jesper Pernheden Emily Albrektson
2001 Ola Lindgren Gunilla Nordgren
2002 Mårten Norin Emily Albrektson
2003 Mårten Norin Rebecca Samuelson
2004 Mårten Norin Emily Albrektson
2005 Mårten Norin Emily Albrektson
2006 Jesper Pernheden Emma Engström
2007 Victor Hielte Emma Engström
2008 Victor Hielte Erica Holmén
2009 Jesper Pernheden Mikaela Parmlid
2010 Magnus Bruhn Linnea Ström
2011 Mårten Norin Felicia Leftinger
2012 Mårten Norin Ingen tävling
2013 Mårten Norin Eva Schönander
2014 Victor Lebeck Eva Schönander
2015 Victor Lavin Eva Schönander
2016 Robin Jonsson Linnea Ström
2017 Sebastian Backlund Linnea Ström
2018 Magnus Bruhn Anna Nordfors
2019 Magnus Bruhn Kajsa Lindqvist
2020 Jakob Melin Minonna Falkman Lehes